Un zambet de sarbatori!

Într-o zi friguroasă de decembrie membrii clubului Rotaract și Interact Bacău s-au mobilizat într-o activitate  caritabilă ce a vizat o familie nevoiaşă din oraşul Bacău. În decurs de o săptămâna am strâns diverse articole vestimentare, alimente şi jucării donate de membrii cluburilor și a prietenilor noștri.

Cu două săptămâni înainte de Crăciun ne-am mobilizat pentru a face această bucurie celor care au mai mare nevoie de un zâmbet de Crăciun, astfel vineri 14.12.2011 ne-am îndreptat cu cele adunate să le dăruim.

Oamenii ne-au aşteptat şi ne-au primit cu bucurie, ceea ce ne-a stimulat ca în viitorul apropiat să fim în continuare alături de ei atât cât vom putea.

Acești oameni locuiesc într-o casă veche care a fost arsă și părăsită. Condițiile grele, și pe lângă asta mai aveau și un copilaș mic și 1-2 școlari.

Sperăm că această activitate a avut un efect benefic asupra comunității şi că este un imbold de mobilizare pentru tuturor celor care au o inimă iubitoare pentru semeni lor.

Dar din dar se face rai !